NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Международният есенен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се завръща в Пловдив
3065
Калейдоскоп

Международният есенен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се завръща в Пловдив

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата. Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.  Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения в изпълнителското изкуство, именитият виолончелист Александър Сомов, пианистката и носител на награда “Музикант на годината” Надежда Влаева, джаз пианистът Константин Костов и други

| 10 Септември 2024, 14:35 ч.
Международният есенен фестивал
Международният есенен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се завръща в Пловдив
Снимка © Община Пловдив

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в „Зала 19“ и ще остане там до 31 декември.

Изложбата е озаглавена "Мотко Бумов. Поглед към ателието" и включва подбрани творби от графичния фонд на галерията. Посетителите могат да видят произведения като „Евтимий и народът“, „Самуиловите войни“ и „Лавина“. Композиции като „Зимна импресия“, „Ателие“, „Предсказание“ разкриват дълбоките същностни страни на изобразените явления по един асоциативен път, с помощта на богати по своята смислова характеристика образни компоненти, посочват от галерията.

Творчеството на Мотко Бумов се отличава с разнообразието на тематичния си обхват, с дълбоко жизнено и реалистично отраз

„Остава“ представя новата си песен „Мона Лиза“ преди традиционния голям концерт на открито.

На 11 септември групата ще отпразнува рождения си ден в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

По думите им „Мона Лиза“ e първата свежа доза музика, която музикантите издават след албума „Кислород“. „Мона Лиза“ определено бележи началото на работата по новия албум на групата, а любовта изглежда отново ще заеме важно място в него, тя е едно от най-големите вдъхновения на Свилен Ноев, коментират от екипа .

„Това е една от най-любимите песни, които съм написал през последните години. Има много добре изразена мелодия на припева, а и текстът там също помага. Всеки път се стремя в текста да има нещо нетипично, а Мона Лиза<

Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на „Бийтълс“, се очаква да бъде продадена на търг през ноември за над 800 000 долара, съобщава Ройтерс.

След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата „Футурама“ в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба „Кавърн“, прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за „Полидор“.

От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата „Футурама“ с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат „един от свещените граали на историческите китари на „Бийтълс“ и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.

На

С концерт на Софийска филхармония по диригентската палка на Вилиана Вълчева тази вечер завършва Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен. Това съобщиха от Плевенска филхармония.

Солист ще бъде цигуларката Лора Маркова. Тя е завършила с отличие Националното музикално училище “Любомир Пипков“ в класа на Благородна Танева. От 2022 г. е студент на проф. Коля Блахер в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.

Лауреат е на редица национални и международни конкурси - „Млади виртуози“, „Проф. Недялка Симеонова“, „Андреа Постакини“ и „Пиколо Виолино“ (Италия), „Антон Рубинщайн“ (Германия), „Одеса“ (Украйна), „Концертино Прага“ (Чехия), „Леонид Коган“ (Белгия) и други. Носител е на голямата награда за „Полет в

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.

Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.

Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения в изпълнителското изкуство, именитият виолончелист Александър Сомов, пианистката и носител на награда “Музикант на годината” Надежда Влаева, джаз пианистът Константин Костов и други.

"Дни на музиката в Балабановата къща" е подготвил за зрителите си също така и интересни и необичайни събития като "Music for a while или колко джаз има в барока”; премиерния за България концерт “Contrabando” с участието на Стоян Караиванов (бандонеон) и Ася Караиванова (контрабас); концерт - среща с легендарния джаз пианист, диригент и композитор Антони Дончев с водещ Светослав Николов – програмен директор на Jazz FM Radio.

Пълна програма на есенното издание е достъпна на сайта на фестивала.

Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" е носител на редица награди, които показват, че се е утвърдил през годините като оригинално и дългоочаквано събитие. Част от отличията са “Музикален проект на годината” в класацията “Музикант на годината” на Българското национално радио, Златен медал от Министерство на културата, Награда “Пловдив” за музика и др. Той е част от Културния календар на Община Пловдив и се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, Министерство на културата, Фондация Музикартисимо.

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.

Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.

Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя. 

Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева. 

Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъ

Как се е развило модерното танго пеене представят с концерт в Ямбол италианският тенор Фабио Армилиато и Симфониета Враца.

Рециталът „Кантанго” проследява тясната връзка между тангото и оперното пеене, обяви организаторът на събитието Панайот Балахуров от "Стар продъкшънс".

Концертът е на 25 октомври в Зрителната зала на Община Ямбол.

Екипът на проекта „Кантанго“ включва Фабио Армилиато (тенор), Фабрицио Моката (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Цветана Горкиева (актриса) и Симфониета - Враца с диригент Христо Павлов.

Звездата на концерта е безспорно Фабио Армилиато - един от най-изтъкнатите съвременни тенори на световната оперна сцена. Публиката в Ямбол ще има шанса да се наслади на неговия прекрасен глас и впечатляващо артистично присъствие, допълва организаторът.

Музикалната кариера на Фабио Армилиато минава през и

Квартетът „Пеев-Турийски“ и Васил Грудев секстет закриха фестивала Varna jazz days с концерт в Народно читалище „Отец Паисий“ в морския град.

Проектът на гъдуларя Пейо Пеев и пианиста Мирослав Турийски съчетава български фолклор и джаз. Те свирят с контрабасиста Христо Минчев и барабаниста Начо Господинов. Кръстихме нашата формация „Пеев-Турийски“, защото само ние двамата в нея сме доктори, пошегува се в началото на концерта пианистът. Програмата им започна с аранжимент на народната песен „Тръгнала е малка мома“ от Старозагорския край. Всички останали композиции бяха авторски на двамата фронтмени на групата. Бяха изпълнени пиесите „Не знам“, „Поток“ и баладата „Аиша“ от Пейо Пеев, която получи силни аплодисменти. 

Квартетът предложи пиеса със заглавие „Корона 5“ от Миро

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
3065
Калейдоскоп

Международният есенен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се завръща в Пловдив

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември.Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

| 10 Септември 2024, 14:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Международният есенен фестивал
Международният есенен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" се завръща в Пловдив
Снимка © Община Пловдив

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в „Зала 19“ и ще остане там до 31 декември.

Изложбата е озаглавена "Мотко Бумов. Поглед към ателието" и включва подбрани творби от графичния фонд на галерията. Посетителите могат да видят произведения като „Евтимий и народът“, „Самуиловите войни“ и „Лавина“. Композиции като „Зимна импресия“, „Ателие“, „Предсказание“ разкриват дълбоките същностни страни на изобразените явления по един асоциативен път, с помощта на богати по своята смислова характеристика образни компоненти, посочват от галерията.

Творчеството на Мотко Бумов се отличава с разнообразието на тематичния си обхват, с дълбоко жизнено и реалистично отраз

„Остава“ представя новата си песен „Мона Лиза“ преди традиционния голям концерт на открито.

На 11 септември групата ще отпразнува рождения си ден в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

По думите им „Мона Лиза“ e първата свежа доза музика, която музикантите издават след албума „Кислород“. „Мона Лиза“ определено бележи началото на работата по новия албум на групата, а любовта изглежда отново ще заеме важно място в него, тя е едно от най-големите вдъхновения на Свилен Ноев, коментират от екипа .

„Това е една от най-любимите песни, които съм написал през последните години. Има много добре изразена мелодия на припева, а и текстът там също помага. Всеки път се стремя в текста да има нещо нетипично, а Мона Лиза<

Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на „Бийтълс“, се очаква да бъде продадена на търг през ноември за над 800 000 долара, съобщава Ройтерс.

След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата „Футурама“ в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба „Кавърн“, прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за „Полидор“.

От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата „Футурама“ с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат „един от свещените граали на историческите китари на „Бийтълс“ и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.

На

С концерт на Софийска филхармония по диригентската палка на Вилиана Вълчева тази вечер завършва Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен. Това съобщиха от Плевенска филхармония.

Солист ще бъде цигуларката Лора Маркова. Тя е завършила с отличие Националното музикално училище “Любомир Пипков“ в класа на Благородна Танева. От 2022 г. е студент на проф. Коля Блахер в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.

Лауреат е на редица национални и международни конкурси - „Млади виртуози“, „Проф. Недялка Симеонова“, „Андреа Постакини“ и „Пиколо Виолино“ (Италия), „Антон Рубинщайн“ (Германия), „Одеса“ (Украйна), „Концертино Прага“ (Чехия), „Леонид Коган“ (Белгия) и други. Носител е на голямата награда за „Полет в

Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.

Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.

Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения в изпълнителското изкуство, именитият виолончелист Александър Сомов, пианистката и носител на награда “Музикант на годината” Надежда Влаева, джаз пианистът Константин Костов и други.

"Дни на музиката в Балабановата къща" е подготвил за зрителите си също така и интересни и необичайни събития като "Music for a while или колко джаз има в барока”; премиерния за България концерт “Contrabando” с участието на Стоян Караиванов (бандонеон) и Ася Караиванова (контрабас); концерт - среща с легендарния джаз пианист, диригент и композитор Антони Дончев с водещ Светослав Николов – програмен директор на Jazz FM Radio.

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.

Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.

Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя. 

Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева. 

Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъ

Как се е развило модерното танго пеене представят с концерт в Ямбол италианският тенор Фабио Армилиато и Симфониета Враца.

Рециталът „Кантанго” проследява тясната връзка между тангото и оперното пеене, обяви организаторът на събитието Панайот Балахуров от "Стар продъкшънс".

Концертът е на 25 октомври в Зрителната зала на Община Ямбол.

Екипът на проекта „Кантанго“ включва Фабио Армилиато (тенор), Фабрицио Моката (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Цветана Горкиева (актриса) и Симфониета - Враца с диригент Христо Павлов.

Звездата на концерта е безспорно Фабио Армилиато - един от най-изтъкнатите съвременни тенори на световната оперна сцена. Публиката в Ямбол ще има шанса да се наслади на неговия прекрасен глас и впечатляващо артистично присъствие, допълва организаторът.

Музикалната кариера на Фабио Армилиато минава през и

Квартетът „Пеев-Турийски“ и Васил Грудев секстет закриха фестивала Varna jazz days с концерт в Народно читалище „Отец Паисий“ в морския град.

Проектът на гъдуларя Пейо Пеев и пианиста Мирослав Турийски съчетава български фолклор и джаз. Те свирят с контрабасиста Христо Минчев и барабаниста Начо Господинов. Кръстихме нашата формация „Пеев-Турийски“, защото само ние двамата в нея сме доктори, пошегува се в началото на концерта пианистът. Програмата им започна с аранжимент на народната песен „Тръгнала е малка мома“ от Старозагорския край. Всички останали композиции бяха авторски на двамата фронтмени на групата. Бяха изпълнени пиесите „Не знам“, „Поток“ и баладата „Аиша“ от Пейо Пеев, която получи силни аплодисменти. 

Квартетът предложи пиеса със заглавие „Корона 5“ от Миро

Пълна програма на есенното издание е достъпна на сайта на фестивала.

Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" е носител на редица награди, които показват, че се е утвърдил през годините като оригинално и дългоочаквано събитие. Част от отличията са “Музикален проект на годината” в класацията “Музикант на годината” на Българското национално радио, Златен медал от Министерство на културата, Награда “Пловдив” за музика и др. Той е част от Културния календар на Община Пловдив и се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, Министерство на културата, Фондация Музикартисимо.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.